Správná funkce nosu a nosní sliznice je pro naše zdraví nezbytná!

1. Životní funkce – DÝCHÁNÍ

Nos je místem, kudy vzduch vstupuje do těla. Nosní sliznice optimalizuje teplotu a vlhkost vdechovaného vzduchu, zahřívá a zvlhčuje vdechovaný vzduch z okolí.


2. Ochranný mechanizmus – FILTRACE

Nosní sliznice tvoří první tělesnou bariéru proti vnějším zatěžujícím faktorům, mezi něž patří např. viry, cigaretový kouř, alergeny, znečištění apod.

Sliznice má na svém povrchu kmitající řasinky, které slouží jako ochranný filtr. Navíc produkuje hlen, jehož funkcí je zachycování alergenů, virů a jiných částic. Spolu s kmitajícími řasinkami se podílí na odstraňování nežádoucích nečistot a mikročástic.


3. Funkce ČICHOVÁ

Nos je také čichovým orgánem. Pomocí čichových receptorů v nose vnímáme čichové vjemy. Čichová informace je následně odeslána do mozku, který jednotlivé čichové impulzy rozpozná a interpretuje spolu s vnímáním chuti. Chuť sice vychází z buněk umístěných u kořene jazyka, ale o konečné vnímání chutí i vůní se stará nos.


4. Funkce KOMUNIKAČNÍ

V neposlední řadě nám nos usnadňuje porozumění. Spolu s dutinami hraje roli ozvučeného boxu, jenž mění zvuky, které vytváříme během řeči. Proto je tak snadné všimnout si, že má někdo ucpaný nos, když mluví, a proto je tento pocit pořád tak nepříjemný.